网站地图
首页
新闻
电影新闻
电视新闻
人物新闻
专题策划
影评
最新影评
新片热评
经典赏析
媒体评论
电影院
北京影讯
上海影讯
广州影讯
深圳影讯
成都影讯
电影库
典藏佳片
全球新片
即将上映
票房榜
社区
日志
相册
电影
好友
专辑
收藏
影视杂谈
明星时尚
文化休闲
群组
话题
达人
排行榜
电影榜
电视榜
人物榜
日志榜
话题榜
您当前的位置: 社区>> 博客>>

编辑 | 删除 威尼斯电影节历届获奖名单1(1936~1984)Venice International Film Festival Results Summary

leimin 发布于:
 
Venice Film Festival: 1932
Audience Referendum
Most Favorite Actor
 Dr. Jekyll and Mr. Hyde - Fredric March
Most Favorite Actress
 The Sin of Madelon Claudet - Helen Hayes (I)
Most Convincing Director
 Putyovka v zhizn - Nikolai Ekk
Best Technical Perfection
 Mädchen in Uniform - Leontine Sagan
Most Original Story (Fantasy)
 Dr. Jekyll and Mr. Hyde - Rouben Mamoulian
Most Amusing Film
 À nous la liberté - Ren?Clair
Most Touching Film
 The Sin of Madelon Claudet - Edgar Selwyn
 
Venice Film Festival: 1934
Best Foreign Film
 Man of Aran - Robert J. Flaherty
Best Italian Film
 Teresa Confalonieri - Guido Brignone
Golden Medal
 Stadio - Carlo Campogalliani
Best Actor
 Viva Villa! - Wallace Beery
Best Actress
 Little Women - Katharine Hepburn
Best Actuality Documentary
 Manovre navali (????) - Istituo Nazinale Luce
Best Animation
 Funny Little Bunnies - Walt Disney
Best Short Film
 Voulez-vous être un assassin? - Marcel De Hubsch
Best Cinematography
 Dood water - Andor von Barsy
Special Prize
 Seconda B - Goffredo Alessandrini
Best Cinematography
 Dood water - Andor von Barsy
Special Prize
 Seconda B - Goffredo Alessandrini
 
 
Venice Film Festival: 1935
Best Foreign Film
 Anna Karenina - Clarence Brown (I)
Best Italian Film
 Casta diva - Carmine Gallone
Volpi Cup
Best Actor
 Crime et châtiment (1935/I) - Pierre Blanchar
Best Actress
 Episode - Paula Wessely
Golden Medal
Best Animation
 The Band Concert - Walt Disney
Biennale Cup
 Szerelmi álmok - Heinz Hillei
Best Documentary
 Riscatto - Societ?Italiana Cinematografica Educativa e Didattica
Best Director
 The Wedding Night - King Vidor
Best Cinematography
 The Devil Is a Woman - Josef von Sternberg; Lucien Ballard
Best Music
 Sanders of the River - Mischa Spoliansky
Jury Special Mention
 L'Chayim Hadashim - Judah Leman
 
Venice Film Festival: 1936
Best Foreign Film
 Der Kaiser von Kalifornien - Luis Trenker
Best Italian Film
 Lo squadrone bianco - Augusto Genina
Volpi Cup
Best Actor
 The Story of Louis Pasteur - Paul Muni (I)
Best Actress
 Veille d'armes - Annabella (I)
Animated Film
 Who Killed Cock Robin? - Walt Disney
Color Film
 The Trail of the Lonesome Pine - Henry Hathaway
Best Director
 La kermesse héroïque - Jacques Feyder
Best Cinematography
 Tudor Rose - Mutz Greenbaum
 
Venice Film Festival: 1937
Best Foreign Film
 Un carnet de bal - Julien Duvivier
Best Italian Film
 Scipione l'africano - Carmine Gallone
Best Actor
 Der Herrscher - Emil Jannings
Best Actress
 Kid Galahad - Bette Davis
 - Also for Marked Woman (1937). 
Honorable Mention
 Barbara Radziwillówna - Joseph Lejtes
Trzy etiudy Chopina - Eugeniusz Cekalski; Stanislaw Wohl
Best Director
 Elephant Boy - Robert J. Flaherty; Zoltan Korda
Best Cinematography
 Winterset - J. Peverell Marley
Best Screenplay
 Les perles de la couronne - Sacha Guitry; Christian-Jaque
 
Venice Film Festival: 1938
Best Film
 Luciano Serra pilota - Goffredo Alessandrini
Olympia 1. Teil - Fest der Völker - Leni Riefenstahl
- Also for Olympia 2. Teil - Fest der Schönheit (1938).
Best Actor
 Pygmalion - Leslie Howard
Best Actress
 Marie Antoinette - Norma Shearer
Best Director
 Heimat - Carl Froelich
Medal
 Natur und Technik - Ulrich K.T. Schultz
 
Venice Film Festival: 1939
Best Film
 Abuna Messias - Goffredo Alessandrini
Bronze Medal
 Jeunes filles en détresse - Georg Wilhelm Pabst
 
Venice Film Festival: 1940
Best Foreign Film
 Der Postmeister - Gustav Ucicky
Best Italian Film
 L'assedio dell'Alcazar - Augusto Genina
 
Venice Film Festival: 1941
Best Foreign Film
 Ohm Krüger - Hans Steinhoff
Best Italian Film
 La corona di ferro - Alessandro Blasetti
Best Actor
 Don Buonaparte - Ermete Zacconi
Best Actress
 Annelie - Luise Ullrich
Golden Medal
 Pini di Roma - Mario Costa
Biennale Cup
 Die mißbrauchten Liebesbriefe - Leopold Lindtberg
 I mariti - Camillo Mastrocinque
 Marianela - Benito Perojo
 Zavaros éjszaka - Frigyes Bán
Golden Biennale Medal
 Best Direction
 Komödianten - Georg Wilhelm Pabst
Special Prize
 Best Actor in the Year of Count Volpi's Concession
 Caravaggio, il pittore maledetto - Amedeo Nazzari
 Best Actress in the Year of Count Volpi's Concession
 Piccolo mondo antico - Alida Valli
Biennale Trophy
 Istituto Nazionale Luce
 
Venice Film Festival: 1942
Best Foreign Film
 Der große König - Veit Harlan
Best Italian Film
 Bengasi - Augusto Genina
Best Actor
 Bengasi - Fosco Giachetti
Best Actress
 Die goldene Stadt - Kristina Söderbaum
Golden Medal
 Pini di Roma - Mario Costa
Biennale Cup
 Ala-Arriba! - José Leitão de Barros
International Film Chamber Award
 Alfa Tau! - Francesco De Robertis
 Die goldene Stadt - Veit Harlan
 
Venice Film Festival: 1947
Golden Lion
Best Film
 Siréna - Karel Steklý
Volpi Cup
From 1947 to 1950 the Coppa Volpi is known as Premio internazionale al miglior attore/alla migliore attrice.
Best Actor
 Monsieur Vincent - Pierre Fresnay
Best Actress
 L'onorevole Angelina - Anna Magnani
International Award
 Best Director
 Quai des Orfèvres - Henri-Georges Clouzot
 Best Original Screenplay
 Vesna - Grigori Aleksandrov; Aleksandr Raskin; Moris Slobodskoy
 
Venice Film Festival: 1948
Best Film
 Hamlet - Laurence Olivier
Best Actor
 Der Prozeß - Ernst Deutsch
Best Actress
 Hamlet - Jean Simmons (I)
 
Venice Film Festival: 1948
Golden Lion
 Manon - Henri-Georges Clouzot
Best Actor
 Portrait of Jennie - Joseph Cotten (I)
Best Actress
 The Snake Pit - Olivia de Havilland
OCIC Award
 Cielo sulla palude - Augusto Genina
 
Venice Film Festival: 1950
Golden Lion
 Justice est faite - André Cayatte
Best Actor
 The Asphalt Jungle - Sam Jaffe (I)
Best Actress
 Caged - Eleanor Parker (I)
International Award
 Dieu a besoin des hommes - Jean Delannoy
 Panic in the Streets - Elia Kazan
 Prima comunione - Alessandro Blasetti
Best Italian Film
 Domani è troppo tardi - Léonide Moguy
OCIC Award
 Dieu a besoin des hommes - Jean Delannoy
Italian Film Critics Award
 Hamlet (1948) - Laurence Olivier
Special Prize
 Cinderella - Walt Disney
 - Also for Beaver Valley.
 
Venice Film Festival: 1951
Golden Lion
 Rashômon (1950) - Akira Kurosawa
Special Jury Prize
 A Streetcar Named Desire - Elia Kazan
Best Actor
 La nuit est mon royaume - Jean Gabin
Best Actress
 A Streetcar Named Desire - Vivien Leigh
International Award
 Ace in the Hole - Billy Wilder
 Journal d'un curé de campagne - Robert Bresson
 The River - Jean Renoir
Best Italian Film
 La città si difende - Pietro Germi
OCIC Award
 Journal d'un curé de campagne - Robert Bresson
Italian Film Critics Award
 Journal d'un curé de campagne - Robert Bresson
 Rashômon (1950) - Akira Kurosawa
Special Prize
 Murder in the Cathedral - Peter Pendrey
 - For the best production design.
 
Venice Film Festival: 1952
Golden Lion
 Jeux interdits - René Clément
Special Jury Prize
 Mandy (1952) - Alexander Mackendrick
Best Actor
 Death of a Salesman - Fredric March
Best Actress
 - Not awarded
International Award
 Europa '51 - Roberto Rossellini (I)
 Saikaku ichidai onna - Kenji Mizoguchi (I)
 The Quiet Man - John Ford (I)
FIPRESCI Prize
 Les belles de nuit - Ren?Clair
OCIC Award
 The Quiet Man - John Ford (I)
 
Venice Film Festival: 1953
Golden Lion
 - Not awarded.
Silver Lion
 I vitelloni - Federico Fellini
 Little Fugitive - Ray Ashley; Morris Engel (I); Ruth Orkin (I)
 Moulin Rouge (1952) - John Huston (I)
 Sadko - Aleksandr Ptushko
 Thérèse Raquin - Marcel Carné
 Ugetsu monogatari - Kenji Mizoguchi (I)
Best Actor
 Le bon Dieu sans confession - Henri Vilbert
Best Actress
 The Four Poster (1952) - Lilli Palmer
OCIC Award
 La guerra de Dios - Rafael Gil
 
Venice Film Festival: 1954
Golden Lion
 Romeo and Juliet - Renato Castellani
Silver Lion
 La strada - Federico Fellini
 On the Waterfront - Elia Kazan
 Sanshô dayû - Kenji Mizoguchi (I)
 Shichinin no samurai - Akira Kurosawa
Special Jury Prize
 Executive Suite - William Holden (I);
 June Allyson; Barbara Stanwyck; Fredric March; Walter Pidgeon; Shelley Winters; Paul Douglas (I); Louis Calhern; Dean Jagger; Nina Foch; Tim Considine; William Phipps; Lucy Knoch; Edgar Stehli; Mary Adams (I); Virginia Brissac; Harry Shannon (I)
 - For ensemble acting.
Best Actor
 L'air de Paris - Jean Gabin
 - Also for Touchez pas au grisbi (1954).
Best Actress
 - Not awarded.
Italian Film Critics Award
 On the Waterfront - Elia Kazan
Absolute Grand Prize
 The Back of Beyond - John Heyer
 
Venice Film Festival: 1955
Golden Lion
 Ordet - Carl Theodor Dreyer
Silver Lion
 Ciske de Rat- Wolfgang Staudte
 Le amiche - Michelangelo Antonioni
 Poprygunya-Samson Samsonov
 The Big Knife - Robert Aldrich (I)
Best Actor
 Les héros sont fatigués - Curd Jürgens
 The Deep Blue Sea - Kenneth More
Best Actress
 - Not awarded.
OCIC Award
 Amici per la pelle - Franco Rossi (I)
 On the Waterfront (1954) - Elia Kazan
 Honorable Mention
 Ciske de Rat - Wolfgang Staudte
Italian Film Critics Award
 Poprygunya - Samson Samsonov
Most Promising New Director
 Les mauvaises rencontres - Alexandre Astruc
Biennale Medal
 Nespokoen pat - Ivan Bratanov
- For his performance.
 
Absolute Grand Prize
 The Back of Beyond (1954) - John Heyer
 
Venice Film Festival: 1956
Golden Lion
 - Not awarded.
Best Actor
 La traversée de Paris - Bourvil
Best Actress
 Gervaise - Maria Schell (I)
San Giorgio Prize
 Biruma no tategoto - Kon Ichikawa
FIPRESCI Prize
 Calle Mayor - Juan Antonio Bardem
 Gervaise - René Clément
OCIC Award
 Calabuch - Luis García Berlanga
 Honorable Mention
 Biruma no tategoto - Kon Ichikawa
Italian Film Critics Award
 Attack - Robert Aldrich (I)
 
Venice Film Festival: 1957
Golden Lion
 Aparajito (1956) - Satyajit Ray
Silver Lion
 Le notti bianche - Luchino Visconti
Best Actor
 A Hatful of Rain - Anthony Franciosa (I)
Best Actress
 Malva (1956) - Dzidra Ritenberga
FIPRESCI Prize
 A Hatful of Rain - Fred Zinnemann
OCIC Award
 A Hatful of Rain - Fred Zinnemann
 
Venice Film Festival: 1958
Golden Lion
 Muhomatsu no issho - Hiroshi Inagaki (I)
Special Jury Prize
 La sfida - Francesco Rosi
 Les amants - Louis Malle 
Best Actor
 The Horse's Mouth - Alec Guinness
Best Actress
 The Black Orchid - Sophia Loren
FIPRESCI Prize
 Vlcí jáma - Jirí Weiss
Italian Film Critics Award
 Competition
 Das Mädchen Rosemarie - Rolf Thiele
 Parallel Sections
 Smultronstället - Ingmar Bergman
 Weddings and Babies - Morris Engel (I)
Special Director's Award
 Waterloo - Edmond Bernhard
 
Venice Film Festival: 1959
Golden Lion
 Il generale della Rovere - Roberto Rossellini (I)
 La grande guerra - Mario Monicelli
Special Jury Prize
 Ansiktet (1958) - Ingmar Bergman 
Best Actor
 Anatomy of a Murder - James Stewart (I)
 Best Actress
 À double tour - Madeleine Robinson (I)
FIPRESCI Prize
 Popiól i diament (1958) - Andrzej Wajda
OCIC Award
 Il generale della Rovere - Roberto Rossellini (I)
Italian Film Critics Award
 Come Back, Africa - Lionel Rogosin
 
Venice Film Festival: 1960
Golden Lion
 Le passage du Rhin - André Cayatte
Bronze Osella
 Didactic/Educational/Recreative Children's Film - 7 Years of Age
 Jak slunícko vrátilo stenátku vodu - Zdenek Miler
Best Actor
 Tunes of Glory - John Mills (I)
 Best Actress
 The Apartment - Shirley MacLaine
Best First Work
 La lunga notte del '43 - Florestano Vancini
FIPRESCI Prize
 El cochecito - Marco Ferreri (I)
 Rocco e i suoi fratelli - Luchino Visconti
OCIC Award
 Le voyage en ballon - Albert Lamorisse
Pasinetti Award
 Shadows (1959) - John Cassavetes (I)
Special Prize
 Rocco e i suoi fratelli - Luchino Visconti
Lion of San Marco
 Muzykanci - Kazimierz Karabasz
 - For the screenplay of a short film. 
 
Venice Film Festival: 1961
Golden Lion
 L'année dernière à Marienbad - Alain Resnais
Special Jury Prize
 Mir vkhodyashchemu - Aleksandr Alov; Vladimir Naumov (I)
Best Actor
 Yojimbo - Toshirô Mifune
 Best Actress
 Tu ne tueras point - Suzanne Flon
Best First Work
 Banditi a Orgosolo - Vittorio De Seta
FIPRESCI Prize
 Il brigante - Renato Castellani
Italian Film Critics Award
 Il posto - Ermanno Olmi
 
Venice Film Festival: 1962
Golden Lion
 Cronaca familiare - Valerio Zurlini
 Ivanovo detstvo - Andrei Tarkovsky
Special Jury Prize
 Vivre sa vie: Film en douze tableaux - Jean-Luc Godard
Best Actor
 Birdman of Alcatraz - Burt Lancaster
Best Actress
 Thérèse Desqueyroux - Emmanuelle Riva
Best First Work
 David and Lisa - Frank Perry (I)
 Los inundados (1961) - Fernando Birri
FIPRESCI Prize
 Nóz w wodzie - Roman Polanski
OCIC Award
 Term of Trial - Peter Glenville
Pasinetti Award
 Vivre sa vie: Film en douze tableaux - Jean-Luc Godard
Italian Film Critics Award
 Un uomo da bruciare - Valentino Orsini; Paolo Taviani; Vittorio Taviani
Lion of San Marco - Grand Prize
 Plyna tratwy - Wladyslaw Slesicki
 
Venice Film Festival: 1963
Golden Lion
 Le mani sulla città - Francesco Rosi
Special Jury Prize
 Le feu follet - Louis Malle
 Vstuplenie (1962) - Igor Talankin 
Best Actor
 Tom Jones - Albert Finney
Best Actress
 Muriel ou Le temps d'un retour - Delphine Seyrig
Best First Work
 En söndag i september - Jörn Donner
 Le joli mai - Chris Marker
FIPRESCI Prize
 El verdugo - Luis García Berlanga
OCIC Award
 Hud - Martin Ritt (I)
Italian Film Critics Award
 Il terrorista - Gianfranco De Bosio
 Le feu follet - Louis Malle
Lion of San Marco - Grand Prize
 Zablácené mesto - Václav Táborsky
 
Venice Film Festival: 1964
Golden Lion
 Il deserto rosso - Michelangelo Antonioni
Special Jury Prize
 Gamlet - Grigori Kozintsev
 Il vangelo secondo Matteo - Pier Paolo Pasolini
Best Actor
 King & Country - Tom Courtenay
Best Actress
 Att älska - Harriet Andersson
Best First Work
 La vie à l'envers - Alain Jessua
San Giorgio Prize
 Nothing But a Man - Michael Roemer
FIPRESCI Prize
 Il deserto rosso - Michelangelo Antonioni
OCIC Award
 Il vangelo secondo Matteo - Pier Paolo Pasolini
Italian Film Critics Award
 La vie à l'envers - Alain Jessua
 Pasazerka (1963) - Andrzej Munk
Lion of San Marco - Grand Prize
 Skopje '63 (1963) - Veljko Bulajic
 
Venice Film Festival: 1965
Golden Lion
 Vaghe stelle dell'Orsa... - Luchino Visconti
Special Jury Prize
 Mne dvadtsat let (1964) - Marlen Khutsiyev
 Modiga mindre män - Leif Krantz
 Simón del desierto - Luis Buñuel
Best Actor
 Akahige - Toshirô Mifune
Best Actress
 Trois chambres à Manhattan - Annie Girardot
FIPRESCI Prize
 Gertrud (1964) - Carl Theodor Dreyer
 Simón del desierto - Luis Buñuel
OCIC Award
 Akahige - Akira Kurosawa
UNICRIT Award
 Húsz óra - Zoltán Fábri
Lion of San Marco
 LiEnter Hamlet - School of Visual Art California
 The Snowy Day - Mal Wittman
 Tjorven, Båtsman och Moses (1964) - Olle Hellbom
 Utek do vetru - Václav Táborsky
Lion of San Marco - Grand Prize
 Morozko (1964) - Aleksandr Rou
Silver Medal
 Daylight Robbery (1964) - Darryl Read
 - For the best acting performance.
 
Venice Film Festival: 1966
Golden Lion
 La battaglia di Algeri - Gillo Pontecorvo
Special Jury Prize
 Abschied von gestern - (Anita G.) - Alexander Kluge
 Chappaqua - Conrad Rooks
Best Actor
 Un uomo a metà - Jacques Perrin
Best Actress
 Pervyy uchitel - Natalya Arinbasarova
FIPRESCI Prize
 La battaglia di Algeri - Gillo Pontecorvo
OCIC Award
 Au hasard Balthazar - Robert Bresson
 Honorable Mention
 Abschied von gestern - (Anita G.) - Alexander Kluge
Special Prize
 Ha-Yeled Me'ever Lerechov - Yosef Shalhin
 The War Game (1965) - Peter Watkins
Lion of San Marco Grand Prize
 Hectorologie - Alain Blondel (I); Yves Plantin
 Rodzina czlowiecza - Wladyslaw Slesicki
 Zvonyat, otkroyte dver (1965) - Aleksandr Mitta
Lion of San Marco - Grand Prize
 Morozko (1964) - Aleksandr Rou
Silver Medal
 Daylight Robbery (1964) - Darryl Read
 - For the best acting performance.
 
Venice Film Festival: 1967
Golden Lion
 Belle de jour - Luis Buñuel
Special Jury Prize
 La chinoise - Jean-Luc Godard
 La Cina è vicina - Marco Bellocchio
Best Actor
 Jutro - Ljubisa Samardzic
Best Actress
 Dutchman - Shirley Knight (I)
Best First Work
 Mahlzeiten - Edgar Reitz
FIPRESCI Prize
 Jôi-uchi: Hairyô tsuma shimatsu - Masaki Kobayashi (I)
 La Cina è vicina - Marco Bellocchio
Pasinetti Award
 Belle de jour - Luis Buñuel
 Mouchette - Robert Bresson
 
Venice Film Festival: 1968
Golden Lion
 Die Artisten in der Zirkuskuppel: Ratlos - Alexander Kluge
Special Jury Prize
 Le Socrate - Robert Lapoujade
 Nostra signora dei turchi - Carmelo Bene
Best Actor
 Faces (1968/I) - John Marley
Best Actress
 Teorema - Laura Betti
Honorable Mention
 Kierion - Dimos Theos
 
Venice Film Festival: 1969
 
Venice Film Festival: 1970
Career Golden Lion
 Orson Welles
 
Venice Film Festival: 1971
Career Golden Lion
 Ingmar Bergman
 Marcel Carné
 John Ford (I) 
Italian Film Critics Award
 La vacanza  - Tinto Brass
 
Venice Film Festival: 1972
Silver Lion
 My Childhood (1972) - Bill Douglas (I) 
Career Golden Lion
 Charles Chaplin
 Anatoli Golovnya
 Billy Wilder
Italian Film Critics Award
 Uomini contro (1970) - Bruno Pischiutta
 
Venice Film Festival: 1974~1976
 
Venice Film Festival: 1979
FIPRESCI Special Prize
 Le vieil Anaï - Jean Rouch 
Pasinetti Award
 Best Film
 Saint Jack - Peter Bogdanovich
Best Actor
 Osenniy marafon - Evgeni Leonov
Best Actress
 TKôsatsu - Nobuko Otowa
Pietro Bianchi Award
 Cesare Zavattini
 
Venice Film Festival: 1980
Golden Lion
 Atlantic City - Louis Malle
 Gloria - John Cassavetes (I)
 Emerging Cinema
 O megalexandros - Theodoros Angelopoulos
 Best First Work
 Ajándék ez a nap (1979) - Péter Gothár
FIPRESCI Prize
 JO megalexandros - Theodoros Angelopoulos
Best Actor
 Osenniy marafon - Evgeni Leonov
Best Actress
 TKôsatsu - Nobuko Otowa
OCIC Award - Honorable Mention
 Kontrakt - Krzysztof Zanussi
UNICEF Award - Special Mention
 Kontrakt - Krzysztof Zanussi
Pasinetti Award
 Best Film
 Aulad el rih - Les enfants du vent (1981) - Brahim Tsaki
 Best Actor
 Going in Style (1979) - George Burns; Art Carney; Lee Strasberg
 Best Actress
 Richard's Things - Liv Ullmann
Pietro Bianchi Award
 Alessandro Blasetti
 
Venice Film Festival: 1981
Golden Lion
 Die bleierne Zeit - Margarethe von Trotta
 Best First Work
 Sjecas li se Dolly Bell - Emir Kusturica
Grand Special Jury Prize
 Eles Não Usam Black-Tie - Leon Hirszman
 Sogni d'oro - Nanni Moretti
Best Actress
 Die bleierne Zeit - Jutta Lampe
 Die bleierne Zeit - Barbara Sukowa
Special Mention
 Forfølgelsen - Anja Breien
 - For historical reconstruction.
 Postriziny - Jir?Menzel
 - For humor, taste and optimistic vitality.
FIPRESCI Prize
 Die bleierne Zeit - Margarethe von Trotta
 Eles Não Usam Black-Tie - Leon Hirszman
 Sjecas li se Dolly Bell - Emir Kusturica
Pasinetti Award
 Best Film
 Prince of the City - Sidney Lumet
 Best Actor
 True Confessions - Robert Duvall
 Best Actress
 TForfølgelsen - Lil Terselius
Pietro Bianchi Award
 Eduardo De Filippo
 
Venice Film Festival: 1982
Golden Lion
 Der Stand der Dinge - Wim Wenders
 Best First Work
 De smaak van water - Utawa Tresno
 Sciopèn - Luciano Odorisio
Grand Special Jury Prize
 Imperativ - Krzysztof Zanussi
Career Golden Lion
 Alessandro Blasetti
 Luis Buñuel
 Frank Capra
 George Cukor
 Jean-Luc Godard
 Alexander Kluge
 Akira Kurosawa
 Michael Powell (I)
 Satyajit Ray
 King Vidor
 Sergei Yutkevich
 Cesare Zavattini
Pasinetti Award
 Best Film
 Imperativ - Krzysztof Zanussi
 Best Actor
 Ingenjör Andrées luftfärd - Max von Sydow (I)
 Best Actress
 Tempest - Susan Sarandon
Pietro Bianchi Award
 Renato Castellani
Special Prize
 Chastnaya zhizn - Mikhail Ulyanov
 
Venice Film Festival: 1983
Golden Lion
 Prénom Carmen - Jean-Luc Godard
Silver Lion
 Best First Work
 Rue cases nègres - Euzhan Palcy
Grand Special Jury Prize
 Biquefarre - Georges Rouquier (I)
Best Actor
 Streamers - Guy Boyd; George Dzundza; David Alan Grier; Mitchell Lichtenstein; Matthew Modine; Michael Wright (I)
 - Ex aequo.
Best Actress
 Rue cases nègres - Darling Légitimus
Career Golden Lion
 Michelangelo Antonioni
FIPRESCI Prize
 Die Macht der Gefühle - Alexander Kluge
 Fanny och Alexander (1982) - Ingmar Bergman
Pasinetti Award
 Best Film
 Zelig - Woody Allen
 Best Actor
 Una gita scolastica - Carlo Delle Piane
Pietro Bianchi Award
 Luigi Zampa
Special Prize
 Best Technical Achievement
 Prénom Carmen - Raoul Coutard (cinematographer); François Musy (sound)
 
Venice Film Festival: 1984
Golden Lion
 Rok spokojnego slonca - Krzysztof Zanussi
Silver Lion
 Best First Work
 Sonatine - Micheline Lanctôt 
Grand Special Jury Prize
 Les favoris de la lune - Otar Iosseliani
Best Actor
 Paar - Naseeruddin Shah
Best Actress
 Les nuits de la pleine lune - Pascale Ogier
FIPRESCI Prize
 "Heimat - Eine deutsche Chronik" - Edgar Reitz
 Me'Ahorei Hasoragim - Uri Barbash
Pasinetti Award
 Best Film
 Rok spokojnego slonca - Krzysztof Zanussi
 Best Actor
 Los zancos - Fernando Fernán Gómez 
 Best Actress
 Claretta - Claudia Cardinale (I)
Pietro Bianchi Award
 Alberto Lattuada
Special Prize
 Best Technical Achievement
 Noi tre
 
 
回复 (0) | 收藏 (0) | 648 次阅读 |

leimin1722178 (上海)

男 33岁 处女座

日志分类